Wieś w gminie Czarna, 11,5 km od Dębicy. Znajduje się tu ośrodek wypoczynkowy Grand, niegdyś należący do WUCh-u. Do dziś to ulubione miejsce wakacyjnego, weekendowego wypoczynku wielu dębiczan.
Chotowa powstała w 14. wieku jako wieś prywatna, pierwsi znani jej właściciele to Jan i Mikołaj Chotowscy. Wieś przechodziła z rąk do rąk, a jej właściciele, aż do 19. wieku mieszkali w okazałym dworze w części Chotowej, zwanej Słupiem. Na początku 18. wieku Chotowa została własnością rodziny Pietruskich, którzy zamieszkali na Słupiu. Potem wieś kupili Bobrowniccy, a gdy Tekla Bobrownicka wyszła za mąż za hr. Hieronima Ankwicza z Pasławic, właścicielami m.in. Chotowej i Machowej zostali właśnie Ankwiczowie. W 1825 roku Dominik Rey herbu Oksza, potomek Reyów z Przecławia, poślubił Karolinę Ankwiczównę. Młode małżeństwo objęło w posiadania majątek w Chotowej i osiadło we dworze na Słupiu. Budynek był drewniany, dlatego Mikołaj przystąpił do budowy nowego dworu na terenie swych dóbr, ale w Przyborowiu, choć nowy z tym na Słupiu połączony był parkiem i aleją.
Reyowie władali majątkiem do 1933 roku, gdy zmarł Mikołaj Rey, a jego spadkobierczynią została córka Helena ks. Jabłonowska.
Parafia w Chotowej, wydzielona z parafii Straszęcin, powstała w 1900 roku; główny odpust odbywa się 15 września.
Na tzw. Ptasiej Górce w 1846 roku Stanisław Rey postawił pamiątkowy krzyż, upamiętniający ofiary rabacji chłopskiej. Zginął wtedy, przecięty piłą, hrabia Mikołaj Rey. Zaś w miejscu ustawienia krzyża zamordowany został rządca Żętowski z dworu w Przyborowiu. Niebawem krzyż zastąpiła kapliczka.
Jedno z podań głosi, że ok. 1800 roku jedna z mieszkanek Chotowej nabyła podczas pielgrzymki do Częstochowy obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. W połowie wieku przeniesiono go do kaplicy Reya. W 1893 roku wybudowano nową kaplicę, która przetrwała aż do roku 1983, kiedy wybudowano obecny kościół – p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej. W jego wnętrzu warto zwrócić uwagę na neobarokowy ołtarz z 19. wieku autorstwa ludowego rzeźbiarza Jędrzeja Czerwca (w nawie bocznej), a w nim wspomniany obraz Matki Bożej Chotowskiej. Cenne są także dębowe stalle wraz z konfesjonałem, wykonane przez Wojciecha Galusa ok. 1943 roku.
Liczba ludności: rok 1857 – 324; 1931 – 444, 1970 – 532.1
Dziś w Chotowej mieszkają 833 osoby (2023).
.
1 Leopold Harla, Chotowa, Echo Załogi nr 19/1973.
Kościół Matki Boskiej Bożej Bolesnej.
Święty Kajetan – najcenniejszy zabytek Chotowej.