Zestawienie obejmuje teren dawnego dekanatu dębickiego, wcześniej ropczyckiego, rozbitego dziś na kilka mniejszych: Dębica-Wschód, Dębica-Zachód, Pustków-Osiedle, ale też pojedyncze parafie dekanatu radomyskiego, leżące w powiecie dębickim.
Jak każdy ranking, także ten trzeba traktować bardziej jako przegląd historii Kościoła i ludzi, którzy ją tworzyli, niż ocenę zasług. Bo przecież trudno porównać dokonania obecnych kapłanów z tymi sprzed wieków. Tym bardziej, że z biegiem wieków zatarły się informacje o dawnych czasach.
Zestawiając jednak duchownych na poszczególnych miejscach brałem pod uwagę liczbę lat na posłudze kapłańskiej, spędzonych w naszych parafiach, także pełnione dodatkowe funkcje, np. dziekana. Przede wszystkim kapłańskie czy zakonne dokonania oraz te społeczne, których opis przetrwał w kronikach. Wiem, że to dane niepełne.
1. Błażej Kotfis
Prefekt i dyrektor gimnazjum w Dębicy; działacz społeczny.
Żył w latach 1872-1940. Pochodził z Brzeska, ukończył seminarium w Tarnowie. W 1896 roku przyjął święcenia kapłańskie. Krótko pracował w Pilźnie i Tarnowie, po czym w 1902 roku został katechetą gimnazjum w Dębicy.
W czasie I wojny światowej był kapelanem wojskowym, odznaczony Krzyżem Piis Meritis.
Prezes Towarzystwa Bursy im. Św. Jadwigi oraz jej dyrektor. Łożył na jej rozbudowę i odbudowę po pożarze z własnych funduszy. W 1932 roku kupił od Towarzystwa Bursy za 10 tys. zł parterowy budynek przy Wielopolskiej, a pieniądze uzyskane przez stowarzyszenie przeznaczone zostały na rozbudowę właściwej bursy przy tej samej ulicy. Otrzymała ona wtedy jego imię.
W latach 1925-1933 dyrektor Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły. Na emeryturę, po 31 latach pracy w tej szkole, przeszedł od 1 marca 1933 roku. W gimnazjum założył i prowadził orkiestrę.
Radny Rady Miejskiej pierwszej kadencji po odzyskaniu niepodległości (1921-1926) oraz drugiej i trzeciej kadencji (1927-1939). Politycznie związany z chrześcijańską demokracją; piłsudczyk. On i ks. Władysław Kopernicki, dębicki proboszcz, zwalczani byli przez stronnictwa narodowe za współpracę w samorządzie z radnymi żydowskimi. Rządzącą miastem do 1934 roku większość nazywano wtedy grupą klerykalno-żydowską.
Do czerwca 1932 roku prezes Związku Oficerów Rezerwy. Wystąpił z niego, gdy władze w tej organizacji przejęły osoby związane z endecją. Był prezesem Towarzystwa Nauczycieli Szkół Wyższych, prowadzącego w Dębicy Prywatne Seminarium Nauczycielskie Żeńskie, przemianowane w 1933 roku na Prywatne Gimnazjum Żeńskie.
W 1933 roku komisarz miejski Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Wtedy też, po rezygnacji ks. Kopernickiego, stanął na czele Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Dębicy; był nim do września 1933 r.
Zmarł 13 grudnia 1940 roku, pochowany został na cmentarzu parafialnym w Dębicy.
Jan Sztaudyngier, poeta, w okresie międzywojennym krótko nauczyciel gimnazjum w Dębicy mówił o nim, że to jedyny jego dyrektor (przełożony), którego wspomina całkiem dobrze.
2. Władysław Kopernicki
Proboszcz parafii Świętej Jadwigi w Dębicy w latach 1925-1944, proboszcz parafii w Zawadzie (1903-1925), dziekan dekanatu Ropczyce (1924-1928), dziekan dekanatu Dębica (1928-1940), dziekan honorowy (1940-1944). Jeden z najważniejszych działaczy społecznych i politycznych Dębicy w dwudziestoleciu międzywojennym.
Żył w latach 1867-1944. Pochodził z Kołaczyc. Teologię studiował w seminarium w Tarnowie, które ukończył, otrzymując święcenia kapłańskie 21 kwietnia 1892 roku.
Pracował jako wikary w Dębnie, przez pół roku w Zasowie, potem w Witkowicach. W 1895 roku wstąpił do redemptorystów, ale przygoda ta nie trwała długo. Nie oznacza to konfliktu z zakonem, o czym świadczy fakt, że już pracując w Dębicy zapraszał kilka razy redemptorystów do prowadzenia rekolekcji.
Ponownie pracował jako wikary, w Łącku, znowu w Witkowicach, zaś w lutym 1898 roku został na krótko administratorem parafii w Brzeźnicy. Potem znów w roli wikarego pracował w Borzęcinie, Tuchowie, Wojniczu, jako administrator w Domosławicach i Ociece, w tej drugiej parafii został proboszczem (1900). Zbudował tam ochronkę, do której sprowadził Siostry Służebniczki Dębickie.
W 1903 roku został proboszczem w Zawadzie. Tu jego najważniejszym zadaniem było przygotowanie parafii na koronację obrazu Matki Boskiej Zawadzkiej, który wówczas słynął łaskami w całym regionie. Przygotowania te przerwał wybuch I wojny światowej. Dwa lata po odzyskaniu niepodległości doszło do koronacji, której dokonał tarnowski ordynariusz bp Leon Wałęga (8 września 1920 roku).
W Zawadzie pracował do 1925 roku, gdy został proboszczem jedynej wtedy parafii w Dębicy.
Był nie tylko kapłanem, ale też działaczem gospodarczym, społecznym i politycznym. Jeszcze, gdy pracował w Zawadzie, wykorzystując doświadczenie zdobyte w pracy w Zasowie i Łącku, utworzył wytwórnię win owocowych i miodów Patoka. Prowadził ją także po przeprowadzce do Dębicy. Do produkcji wykorzystywał sady w Zawadzie, które posadził, miał też szkółkę drzew owocowych. Sadownictwo i szkółkarstwo starał się upowszechniać w całym powiecie.
To za jego przyczyną na gruntach parafii zbudowano mleczarnię (zlikwidowaną dopiero w 2003 roku). To on także doprowadził do odbudowy po wojennych zniszczeniach budynku spółdzielni Żniwo.
Był znany z propagowania spółdzielczości i zaangażowania w jej rozwój w Dębicy. W latach 20. i 30-tych zasiadał m.in. w Radzie Nadzorczej Związkowej Spółdzielni Zbytu Bydła i Trzody w Krakowie, której zasługą była budowa rzeźni w Dębicy (późniejsze Zakłady Mięsne).
Był budowniczym domu generalnego Sióstr Służebniczek przy obecnej ulicy Krakowskiej oraz przylegającej do niej kaplicy – kościoła Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej. Świątynia ta została konsekrowana w 1932 roku.
W parafii utworzył oddział Caritas oraz Akcję Katolicką.
Angażował się w życie polityczne regionu i miasta. Startował w wyborach do Sejmu Krajowego (1915), ale wtedy nie uzyskał poparcia. Znany m.in. z tego, że w samorządzie dębickim popierał stronnictwo Stanisława Nagawieckiego, czyli nieformalną koalicję chadeków, socjalistów i środowisk żydowskich. Przez przeciwników zwana ona była stronnictwem klerykalno-żydowskim. Był radnym miejskim w latach 1932-1934, a w 1934 roku został zastępcą radnego.
Podczas II wojny światowej współpracował z ruchem oporu. Na plebanii znajdowała się skrzynka kontaktowa obwodu Armii Krajowej, to tu odbywały się szkolenia kapelanów AK, prowadzone przez ks. Stanisława Bartosza z Gumnisk (kapelana obwodu).
Po wkroczeniu Armii Radzieckiej, gdy miasto znajdowało się na linii frontu, nakazano mu opuszczenie Dębicy. Zamieszkał w Sędziszowie Małopolskim, skąd już nie wrócił do swej parafii. Zmarł 19 grudnia 1944 roku, pochowany został na Cmentarzu Parafialnym w Dębicy.
3. Jan Perges
Proboszcz parafii w Gumniskach (1862-1890), dziekan dekanatu wielopolskiego (1881-1890). Pisarz i działacz społeczny.
Żył w latach 1825-1896. Pochodził z Białej pod Makowem Podhalańskim. Absolwent gimnazjum w Bochni oraz seminarium w Tarnowie (święcenia kapłańskie w 1852). Był kolejno wikarym w Łętowni, Jordanowie, Starym Sączu, Wojniczu, Tuchowie, Szczucinie. W 1862 roku został proboszczem parafii w Gumniskach. Odnowił tu kościół, opracował historię parafii dla potrzeb kurii w Tarnowie. W 1877 roku został wicedziekanem, zaś w 1881 roku dziekanem dekanatu wielopolskiego, w skład którego wchodziła wówczas parafia Gumniska.
Słynął jako społecznik, znacznie przyczynił się do budowy szkoły w Gumniskach. Zasiadał w Radzie Powiatu Ropczyckiego, był też członkiem Towarzystwa Oświaty i Pracy. Publikował w Gospodarzu Wiejskim, organie tego stowarzyszenia, także w innych pismach, m.in. Dzienniku Polskim, Czasie i Przeglądzie.
Zmarł w 1896 roku w Ujściu Solnym, gdzie był proboszczem przez ostatnie lata życia. Jego odwołanie z Gumnisk wynikało także ze społecznej działalności i popularności jaką zaczął cieszyć się wśród okolicznej ludności. Został przeniesiony na żądanie władz austriackich.
Zwany powieściopisarzem ludowym, przybrał pseudonim Janko z Głodomanku, zaczerpnięty od nazwy średniowiecznego grodziska, położonego na górze Okop. Pisał też artykuły o tematyce przyrodniczej, m.in. do Postępu Rolniczego.
Honorowy kanonik kapituły katedralnej w Tarnowie, pochowany na cmentarzu w Uściu Solnym.
4. Eugeniusz Wolski
Proboszcz parafii Świętej Jadwigi w Dębicy (1885-1924), dziekan dekanatu ropczyckiego (1896-1924).
Żył w latach 1848-1924. Pochodził z Otfinowa, gimnazjum i seminarium ukończył w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1871 roku. Był wikarym w Zdziarcu i proboszczem w Zagórzu. W 1885 roku został proboszczem w Dębicy i posługę tę pełnił do śmierci 19 października 1924 r., czyli niemal cztery dekady.
Rozbudował i odnowił pod koniec XIX wieku kościół św. Jadwigi. Był aktywnym działaczem społecznym, wspierał utworzenie gimnazjum w mieście. W czasie I wojny światowej kierował Miejskim Komitetem Ratunkowym. Honorowy kapelan papieski.
5. Stanisław Bartosz
Legendarny wikary parafii w Gumniskach i kapelan Armii Krajowej.
Urodził się 10 stycznia 1917 roku w Jadownikach Podgórnych. Absolwent seminarium w Tarnowie; święcenia kapłańskie otrzymał w 1941 roku.
Gumniska były jego pierwszą parafią. We wsi tej znajdowała się też siedziba komendy obwodu AK, a nauczycielem szkoły w tej wsi był komendant obwodu Adam Lazarowicz. To za jego namową ks. Bartosz został kapelanem. Przyjął pseudonim Mieczyk. Nie tylko wykonywał posługę kapłańską, szkolił też kapelanów placówek AK w całym powiecie.
Uczestniczył w akcji Burza, żołnierzy AK nie opuścił także w czasie bitwy na Kałużówce, w sierpniu 1944 roku. To wtedy przeziębił się i zachorował na zapalenie płuc. Nie wrócił już do pełni zdrowia, zmarł 20 maja 1945 roku w Brzesku. Pochowany na cmentarzu w rodzinnych Jadownikach.
6.Jan Mliczak
Proboszcz parafii Świętej Jadwigi w Dębicy (1816-1855), proboszcz parafii w Zawadzie (1812-1816), dziekan dekanatu Ropczyce (1830-1837).
Żył w latach 1783-1855. Pochodził z Biecza, studiował filozofię i teologię na uniwersytecie we Lwowie. Święcenia kapłańskie uzyskał w 1808 roku w Przemyślu.
W latach 1811-1812 był wikarym w Dębicy, w 1812 został proboszczem w Zawadzie. W 1816 roku został administratorem, zaś trzy lata później proboszczem w Dębicy. Funkcję tę pełnił do śmierci w 1855 roku. Był też wicedziekanem dekanatu Ropczyce (od 1812 roku), zaś od 1827 roku jego dziekanem (w skład tego dekanatu wchodziły wówczas parafie w Zawadzie i Dębicy). W 1844 r. założył w Dębicy Towarzystwo Wstrzemięźliwości. Inspektor szkół ludowych.
7. Stanisław Róg
Proboszcz parafii Świętej Jadwigi w Dębicy (1856-1884), proboszcz parafii w Zawadzie (1848-1856), dziekan dekanatu Ropczyce (1850-1876).
Żył w latach 1806-1884. Absolwent seminarium w Tarnowie, święcenia kapłańskie otrzymał w 1835 roku. Był wikarym m.in. w Dębicy i Ropczycach. Znany z działalności społecznej wśród ubogich w Dębicy.
Po odejściu z probostwa mieszkał w Dębicy, gdzie zmarł w 1884 roku. Odznaczony austriackim Złotym Krzyżem Zasługi z Koronami.
8. Stanisław Fiołek
Proboszcz parafii Świętej Jadwigi w Dębicy (1973-2003), dziekan dekanatu Dębica (1975-1988), dziekan dekanatu Dębica – Wschód (1988-2003).
Urodził się w 1933 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1956 r. W dębickiej farze pracował od 1967 roku; w 1973 r. został jej proboszczem.
Był kanonikiem gremialnym kapituły katedralnej w Tarnowie, prałatem familii papieskiej, członkiem grupy doradczej biskupa tarnowskiego. Otrzymał tytuł Zasłużony dla miasta Dębicy.
9. Józef Dobosz
Proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy od 1984 do 2017 roku.
Urodzony 4 listopada 1947 roku. Gdy w 1984 roku został pierwszym proboszczem utworzonej wtedy parafii, jego najważniejszym zadaniem była budowa świątyni, największej w diecezji. Zakończył ją w 1988 roku, choć prace wykończeniowe trwały przez całą kolejną dekadę. Kościół konsekrowany został w 2001 roku.
Zainicjował organizację Festiwalu Piosenki Patriotycznej i Religijnej Polonia Semper Fidelis. W latach 80-tych w parafii działało też Duszpasterstwo Ludzi Pracy, skupiające działaczy nielegalnej wtedy Solidarności z całego miasta.
Od jesieni 2004 roku jest Diecezjalnym Duszpasterzem Ludzi Pracy. Kapelan Ojca Świętego, kanonik gremialny Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu (2002). Był m.in. wicedziekanem dekanatu Dębica–Wschód, wizytatorem szkół ponadgimnazjalnych, asystentem dekanalnym Akcji Katolickiej.
Współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II, które w 2016 roku zdobyło Nagrodę Totus, zwaną Katolickim Noblem, przyznawaną przez Fundację Nowego Tysiąclecia.
10. Maria Maksymilla Pliszka
Od maja 2007 do dzisiaj (2023) przełożona generalna Zakonu Sióstr Służebniczek Dębickich. Od marca 2016 roku przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce; wcześniej była wiceprzewodniczącą. Wiceprzewodnicząca komisji mieszanej: Biskupi – Wyżsi Przełożeni Zakonni.
Absolwentka Studium Wychowania Przedszkolnego w Pruchniku i pedagogiki na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
W zgromadzeniu od 1984 roku. Była katechetką w parafii św. Józefa w Krakowie. Już w Dębicy odpowiadała za formację dziewcząt w postulacie, potem w nowicjacie. Od 2001 roku wikaria generalna zgromadzenia, od 2004 przełożona domu sióstr w Dębicy.
11. Dorota Biendara
Matka generalna Sióstr Służebniczek Dębickich od 1902 do 1938 roku. Za jej kadencji zbudowana została nowa siedziba zgromadzenia – otwarcie domu generalnego i przylegającego do niego kościoła klasztornego Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny odbyło się 2 sierpnia 1932 roku.
Doprowadziła też do definitywnej aprobaty Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP przez papieża Piusa XI w 1937 roku, o co zabiegała niemal przez całą swoją kadencję. Wcześniej zakon funkcjonował na podstawie tymczasowych statutów.
12. Andrzej Mikiewicz
Proboszcz parafii w Straszęcinie (1818-1851). Teolog.
Żył w latach 1783-1851. Absolwent gimnazjum w Rzeszowie i seminarium we Lwowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1808 roku.
Był wikarym w Mielcu, Kolbuszowej i Przecławiu. Od 1833 roku do ok. 1841 roku dziekan dekanatu Pilzno (w jego skład wchodziła w tym czasie parafia w Straszęcinie). Inspektor szkół ludowych. Prałat scholastyk kapituły tarnowskiej, pod koniec życia jej dziekan.
Był teologiem, znanym w Galicji w pierwszej połowie XIX wieku, autorem kilku tomów kazań, katechizmu parafialnego oraz Księgi do nabożeństwa. Członek Towarzystwa Literackiego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
13. Jan Zawada
Proboszcz parafii Świętej Jadwigi w Dębicy (1945-1969), dziekan dekanatu Dębica (1960-1968).
Żył w latach 1900-1969. Pochodził z Kupieniny k. Mędrzychowa. Teologię ukończył w seminarium w Tarnowie, święcenia kapłańskie otrzymał w 1925 roku. Pierwszą pracę podjął w Dębicy, był też wikarym w Porąbce Uszewskiej i od 1930 roku ponownie wikarym i katechetą w Dębicy.
Gdy kapłani wraz z mieszkańcami zostali jesienią 1945 roku wysiedleni z Dębicy na czas działań wojennych, organizował dla ludzi kuchnię Caritas w Ropczycach. Po śmierci proboszcza Kopernickiego, który w grudniu 1944 roku zmarł w Sędziszowie Małopolskim, ks. Zawada wrócił w 1945 roku do Dębicy i został najpierw administratorem, a krótko potem proboszczem parafii św. Jadwigi.
Dążył do budowy nowego kościoła w zachodniej części miasta, ale władze PRL-u się na to nie godziły. Wtedy wpadł na pomysł ustanowienia rektoratu z wikariuszem eksponowanym na czele, w kościele Sióstr Służebniczek przy ul. Krakowskiej, co dało początek nowej parafii Matki Bożej Anielskiej.
W latach 1960-1968 dziekan dekanatu Dębica (wcześniej wicedziekan). W Dębicy pracował nieprzerwanie przez 34 lata. Pochowany został na Starym Cmentarzu.
14. Jan Nagórzański
Proboszcz parafii w Gumniskach (1928-1945).
Radny rady powiatu ropczyckiego (od 1937 dębickiego) w latach 1935-1939. Studiował medycynę, ale ostatecznie ukończył seminarium i został księdzem. Był wikarym m.in. w Nockowej, od 1928 proboszczem parafii w Gumniskach.
Leczył chorych, zwłaszcza tych ubogich, których nie było stać na wizytę u lekarza. Słynął z tych praktyk na całą okolicę, chorych przywożono do niego z odległych wiosek. Stosował głównie ziołolecznictwo, na przykład choroby płuc leczył naparem mchu islandzkiego.
W czasie wojny współpracował w Armią Krajową, na plebanii znajdowała się melina. Zgodził się także, by wikary, ks. Stanisław Bartosz, został kapelanem obwodu AK w Dębicy. Na plebanii nocowali ludzie potrzebujący pomocy.
W pierwszych dniach po wycofaniu się Niemców na zachód organizował pomoc dla swych parafian, gdyż zarówno Gumniska, jak i Braciejowa zostały niemal całkowicie zniszczone. Gdy wracał konnym wozem z tym, co udało mu się zdobyć: żywnością, zbożem, odzieżą, został napadnięty i pobity przez żołnierzy sowieckich. Przeżył, ale wymagał leczenia. Do Gumnisk już nie wrócił, zmarł pół roku później w szpitalu.
15. Władysław Kurek
Proboszcz parafii w Zawadzie (1925-1961).
Żył w latach 1901-1961. Pochodził z Tarnawy k. Wojnicza. Po ukończeniu seminarium w Tarnowie w 1915 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Jako wikary pracował w Radgoszczy, Oleśnie, a do sierpnia 1924 roku w Dębicy, gdzie przez rok był administratorem. Stąd odszedł do pracy w Zawadzie. Był m.in. notariuszem dekanatu Dębica.
W czasie wojny współpracował z ruchem oporu. Ukrywających się żołnierzy AK zatrudniał do pracy w młynie. Zmarł w lutym 1961 roku, pochowany na cmentarzu w Zawadzie.
16. Celina Czechowska
W latach 1977-1995 matka generalna zgromadzenia Sióstr Służebniczek Dębickich. Powstał w tym czasie m.in. dom sióstr w Boliwii.
W kraju w czasach PRL siostry zajmowały się głównie pomocą przy parafiach oraz katechizacją i pomocą szpitalną.
17. Mikołaj Wojciechowski
Proboszcz parafii Świętej Jadwigi w Dębicy (1766-1801).
Żył w latach 1735-1801. Pochodził z Wiślicy, teologię studiował w Akademii Krakowskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1758 roku. Zanim podjął pracę w Dębicy był m.in. proboszczem w Łużnej.
18. Maria Filipiak
Najpierw przez dziewięć lat była przełożoną domu filialnego Zgromadzenia Służebniczek Bogurodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej.
Po powstaniu dębickiego zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogurodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej została jego pierwszą matką generalną (1891). Funkcję tę pełniła do 1902 roku. Założyła w tym czasie ponad 30 domów filialnych, głównie na kresach wschodnich.
19. Teofil Dec
Jeden z najbardziej znanych dębickich kapłanów, choć nie pełnił żadnej ważnej funkcji.
Żył w latach 1907-1992. Magister filozofii. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1930 roku. Wikarym w parafii św. Jadwigi w Dębicy był od 1934 r.; pełnił wtedy funkcję katechety w gimnazjum i dyrektora bursy. Został też kapelanem stacjonującego w Dębicy 5. Pułku Strzelców Konnych; w randze kapitana Wojska Polskiego brał udział w kampanii wrześniowej.
Po wojnie nadal uczył w gimnazjum. Od 1947 do 1992 roku był kapelanem Sióstr Służebniczek Dębickich. Długoletni rektor kościoła NMP w Dębicy.
Zmarł 19 stycznia 1992 roku, pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Cmentarnej w Dębicy.
20. Józef Leśniowski
Proboszcz parafii Matki Bożej Anielskiej w Dębicy w latach 1991-2009, proboszcz parafii w Pustyni (1983-1991), dziekan dekanatu Dębica – Zachód (2001-2009).
Żył w latach 1939-2010. Pochodził ze Szczepanowa, absolwent Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1971 roku. Pracował jako wikariusz w Radomyślu Wielkim i Nowym Sączu. W latach 1974–1976 prokurator seminarium w Tarnowie.
Z Dębicą i jej rejonem związał się w 1983 roku, gdy został proboszczem parafii w Pustyni. Za jego kadencji zbudowany został kościół w tej miejscowości. W parafii Matki Bożej Anielskiej kontynuował i dokończył budowę kościoła Ducha Świętego.
Utworzył jedną z pierwszych w diecezji kuchni Caritas, był współorganizatorem koncertów Krzysztofa Pendereckiego. Kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu.
Po odejściu na emeryturę był rezydentem w dębickiej parafii. W 2009 roku otrzymał tytuł Zasłużony dla Dębicy. Zmarł 4 czerwca 2010 roku; pochowany został na cmentarzu komunalnym przy ul. Cmentarnej w Dębicy.
21. Józef Basara
Proboszcz parafii w Brzeźnicy (1949 – 1975), dziekan dekanatu Dębica (1968-1975).
Żył w latach 1910-1975. Pochodził z Kozodrzy. Absolwent gimnazjum w Dębicy oraz seminarium w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1936 roku.
Jako wikary pracował m.in. w Dębicy (1944-1949.) W 1949 roku został proboszczem parafii Brzeźnica. Jego zasługą jest odnowienie świątyni.
Kronikarz, prowadził i pozostawił obszerne księgi duszpasterskie, dokumentujące działania kapłanów oraz wszelkich grup duszpasterskich. W październiku 1970 roku otrzymał tytuł kapelana Ojca Świętego.
Zmarł w czerwcu 1975 roku, pochowany na cmentarzu w Brzeźnicy.
22. Józef Podolański
Proboszcz parafii w Zawadzie (1961-1985).
Żył w latach 1919-2003. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1942 roku. Był wikariuszem w Bolesławiu, Gręboszowie, Tuchowie, wreszcie w Dębicy. Od roku 1975 do 1985 wicedziekan dekanatu Dębica.
Na emeryturze był rezydentem parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy, w ostatnich latach życia mieszkał w Domu Księży Emerytów w Tarnowie.
23. Edward Limanówka
Proboszcz parafii Matki Bożej Anielskiej w Dębicy w latach 1971-1988.
Żył w latach 1928-1988. Ukończył seminarium w Tarnowie, święcenia kapłańskie otrzymał w 1954 roku. Był m.in. wikarym w Brzesku. W 1971 roku został wikarym eksponowanym rektoratu w kościele NNMP. Organizator i pierwszy proboszcz parafii Matki Bożej Anielskiej. Zbudował plebanię i dom katechetyczny. Zabiegał o budowę nowego kościoła, do końca PRL władze nie wyraziły na to zgody.
Pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Cmentarnej w Dębicy.
24. Ryszard Piasecki
Proboszcz parafii Świętej Jadwigi i dziekan dekanatu Dębica – Wschód od 2003 do 2023 roku.
Urodzony w 1953 r. w Dąbrowie Tarnowskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1978 r. Był wikarym w Łososinie Dolnej. W 1993 roku organizował powstanie Radia Dobra Nowina i został jego dyrektorem. Funkcję tę pełnił do czasu objęcia parafii w Dębicy.
Inicjator budowy pomnika Jana Pawła II na Placu Solidarności. Kapelan Ojca Świętego, prałat, kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu (mian. 1996).
25. Józef Krośnieński
Proboszcz parafii w Zasowie (1903-1940).
Żył w latach 1861-1940. Pracował jako wikary w Zasowie, Łososinie Górnej, Dąbrowie Tarnowskiej, w katedrze w Tarnowie. Przez dwa lata (1901-1903) był też proboszczem w Wojakowej.
Po I wojnie światowej odbudował zniszczony kościół, zorganizował bibliotekę parafialną i Kasę Stefczyka. Pisał pamiętniki, wydał sztukę teatralną Szklanka kawy oraz eseistyczną książkę Piękność obrzędów Kościoła katolickiego. Był dziekanem dekanatu Radomyśl Wielki.
26. Stefan Jasica
Proboszcz parafii w Straszęcinie (1945–1980).
Żył w latach 1910–1982. Pochodził z Limanowej. Ukończył gimnazjum i seminarium w Tarnowie. Święcenia otrzymał w 1935 roku; jako wikary pracował m.in. w Dobrkowie i Pilźnie.
W 1945 roku został administratorem parafii w Straszęcinie, a w 1958 roku jej proboszczem. Dziełem jego życia było zakończenie budowy kościoła Niepokalanego Serca NMP w tej wsi.
Po 1980 roku do emerytury pracował w Austrii. Był kapelanem Ojca Świętego.
27. Józef Wątroba
Proboszcz parafii Krzyża Świętego i Matki Bożej Bolesnej w Dębicy (1987-2013). Doprowadził do zakończenia budowy kościoła na osiedlu Słoneczne.
Organizator i pierwszy proboszcz parafii. Święcenia kapłańskie 1974. Prałat, kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej w Bochni (mian. 2004). Wizytator dekanalny szkół podstawowych i gimnazjalnych (Dębica Wschód).
28. Władysław Tokarczyk
Proboszcz parafii w Podgrodziu (1972-1985), proboszcz parafii w Zawadzie (1985-2004).
Urodzony w 1937 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1961 roku. W 1970 r. został wikarym parafii św. Jadwigi w Dębicy.
Długoletni kustosz Sanktuarium Maryjnego w Zawadzie. Stworzył Dróżki Różańcowe w Zawadzie, na których nabożeństwa odbywają się od grudnia 1986 roku.
29. Bronisław Marczyk
Proboszcz parafii w Pustkowie-Osiedlu (1970-2003), dziekan dekanatu Pustków-Osiedle (1992-2003).
Urodzony w 1933 roku, zmarł w 2020 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1958 roku. Od 1970 do 1978 roku był rektorem w Pustkowie-Osiedlu; w 1978 roku został pierwszym proboszczem powstałej, wydzielonej z parafii Brzeźnica, nowej parafii.
30. Brygida Grzegorczyk
Matka generalna Sióstr Służebniczek Dębickich w latach 1938 – 1950. Kierowała zakonem w latach II wojny światowej, kiedy siostry prowadziły m.in. kuchnię Caritas, a w ich domu zorganizowany został prowizoryczny szpital.
31. Antoni Gnutek
Proboszcz parafii w Chotowej (1942-1967).
Żył w latach 1901-1982. Absolwent Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie (1928). Po powrocie do Polski został wikarym w Dębicy i posługę tę pełnił do 1932 roku. Potem został profesorem Pisma Św. Nowego Testamentu w seminarium w Tarnowie. Po wojnie wykładał tam archeologię i teologię biblijną. Był tłumaczem Listów św. Pawła do Tymoteusza w Biblii Tysiąclecia.
32. Kazimierz Dominiak
Proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy-Latoszynie (1982-2006).
Pierwszy proboszcz parafii i budowniczy kościoła w Latoszynie-Wolicy. Zmarł w 2017 roku w wieku 81 lat.
33. Leopold Krawczyk
Proboszcz parafii w Zasowie (1940-1964).
Żył w latach 1905-1964. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1930 roku. Pochodził z Nowego Wiśnicza.
W czasie II wojny światowej kapelan placówki Armii Krajowej Zapalnik (pseud. Ignotus). Jego plebania była też miejscem ukrywania się poszukiwanych osób oraz składem broni. Zmarł w Zasowie, pochowany na cmentarzu w tej wsi.
34. Stanisław Pasieka
Długoletni katecheta w parafii Matki Bożej Anielskiej oraz parafii św. Jadwigi, wychowawca kilku pokoleń dębiczan.
Żył w latach 1914-1984. Pochodził z Klikowej. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1939 roku; ukończył seminarium w Tarnowie, a potem także studia magisterskie z teologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Był wikarym w Gorlicach, Sękowej, w Tarnowie (katedra). W Dębicy pracował od 1945 r. do śmierci.
Po przejściu na emeryturę nadal mieszkał w parafii św. Jadwigi, pomagał w jej pracy duszpasterskiej. Niektóre swoje kazania publikował we Współczesnej Ambonie, kwartalniku kurii archidiecezjalnej w Kielcach.
Zginął tragicznie podczas jazdy rowerem, potrącony przez samochód 26 lutego 1984 roku. Pochowany na Starym Cmentarzu w Dębicy.
35. Antoni Przeklasa
Proboszcz parafii w Pustyni (1958-1983).
Żył w latach 1917-1983. Pochodził z Sufczyna, absolwent seminarium w Tarnowie, gdzie w 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Był wikarym w Zasowie, Borowej, Kamienicy.
W sierpniu 1958 roku został wikarym eksponowanym w Pustyni (stanowiącej wtedy wikarię zależną od parafii w Dębicy). Po utworzeniu w 1980 roku samodzielnej parafii w Pustyni został jej pierwszym proboszczem. Jego zasługą jest odrestaurowanie zabytkowego kościoła św. Stanisława Biskupa (obecnie na cmentarzu parafialnym w Kozłowie).
36. Józef Hamiga
Proboszcz parafii w Pustkowie od 1980 do 2016 roku; był też dziekanem dekanatu Pustków-Osiedle.
Urodzony w 1946 roku. Święcenia kapłańskie w 1971.
Jego najważniejszym dokonaniem w parafii jest wybudowanie kościoła, zakończone w 1992 roku.
Prałat, kanonik honorowy kapituły Kolegiackiej w Bochni (mian. 2005), członek Rady Kapłańskiej Diecezji Tarnowskiej. Kapelan Jego Świątobliwości.
37. Antoni Myjak
W latach 80-tych 20. wieku wikariusz parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy, gdzie współtworzył Duszpasterstwo Ludzi Pracy. Za tę działalność odznaczony został w 2012 roku Krzyżem Semper Fidelis (Zawsze Wierny), przyznawanym przez Kapitułę Związku Solidarności Polskich Kombatantów.
Obecnie proboszcz parafii w Rytrze, dziekan dekanatu Piwniczna. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1981 roku.
38. Marcin Pałucki
Proboszcz parafii św. Jadwigi w Dębicy (1646-1681).
39. Józef Pawłowski
Proboszcz parafii Świętej Jadwigi w Dębicy (1802-1816) oraz parafii w Zawadzie (1816 – 1920). Dziekan dekanatu Ropczyce.
40. Franciszek Nitsch
Proboszcz parafii w Brzeźnicy (1808–1820).
Żył w latach 1778-1827. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1804 roku, już cztery lata później został proboszczem w Brzeźnicy. Doprowadził do powstania szkół w Brzeźnicy i Pustkowie. Wraz z pomocnikiem zatrudnionym na swój koszt uczył w nich religii, pisania i czytania po polsku. Propagował uprawę sadzonek drzew owocowych.
W 1820 roku został proboszczem w Otfinowie.
41. Jan Puskarz
Proboszcz parafii w Straszęcinie (1911-1945).
Żył w latach 1879-1959. Pochodził z Zawady, gimnazjum i seminarium ukończył w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1901 roku. Był wikarym w Bolesławiu, Wojniczu, Gawłuszowicach, Bielczy.
W Straszęcinie rozpoczął budowę obecnego kościoła.
Chorował, z tego też powodu w 1947 roku zrezygnował z probostwa i zamieszkał u rodziny. Zmarł w marcu 1959 roku, pochowany na cmentarzu w Zawadzie.
42. Antoni Piątkowski
Proboszcz parafii w Zawadzie (1874-1878) i w Straszęcinie (1878-1911).
Żył w latach 1834-1917. Absolwent seminarium w Tarnowie (święcenia kapłańskie w 1860).
43. Andrzej Rejowski
Dziekan dekanatu Dębica (1940-1960), dziekan honorowy (1960-1961). Proboszcz parafii w Lubzinie (1921-1961).
Żył w latach 1886-1961. Pochodził ze Starego Sącza, ukończył seminarium w Tarnowie (święcenia kapłańskie – 1909).
44. Józef Jasiurkowski
Proboszcz parafii w Żyrakowie od 2008 do 2023 roku.
Święcenia kapłańskie 1982. Kapelan powiatowy Ochotniczych Straży Pożarnych, członek Zarządu Powiatowego OSP w Dębicy. Wicenotariusz dekanatu Dębica-Wschód, kanonik EC.
45. Aleksander Osiecki
Proboszcz parafii w Brzeźnicy (1935–1948).
Żył w latach 1882-1948. Pochodził z Lusławic, ze szlacheckiej rodziny herbu Jastrzębiec. Ukończył seminarium w Tarnowie, święcenia kapłańskie otrzymał w 1910 roku. Jako wikary pracował m.in. w Okulicach i Kamienicy, po czym jako kapelan wojskowy w armii Franciszka Józefa w czasie I wojny światowej służył w całej Europie, od rumuńskiej Bukowiny po Belgię.
Po wojnie był wikarym w Niedźwiedziu, Wojniczu i Brzozowej, a od 1923 roku proboszczem w Siedliskach-Bogusz.
W 1935 roku został proboszczem w Brzeźnicy i pełnił tę posługę do śmierci w 1948 r. Doprowadził do budowy kaplicy w Pustkowie-Osiedlu, po tym, jak zaczęła tam powstawać fabryka Lignozy w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego.
46. Stanisław Biernat
Proboszcz parafii w Czarnej (1974-2004), dziekan dekanatu Dębica – Zachód (1991-2001).
Święcenia kapłańskie 1957. Zmarł w 2020 roku.
47. Jan Andrzejowski
Proboszcz parafii w Zawadzie (1836-1848), dziekan dekanatu ropczyckiego (1845-1848).
48. Józef Kuchta
Proboszcz parafii w Róży (1980-2012).
Urodzony w 1943 roku. Był notariuszem dekanatu radomyskiego, dekanalnym duszpasterzem małżeństw i rodzin, kanonik RM. Pochodzi z Półrzeczek k. Dobrej. Święcenia kapłańskie 1967. Był wikarym w Uszwi i Zasowie, gdzie organizował powstanie parafii w Róży.
49. Epifania Wróbel
Matka generalna Sióstr Służebniczek Dębickich w latach 1959 – 1977 roku. Założyła pierwszy dom zakonny poza granicami Polski, powstał w Danii w 1971 roku i do dzisiaj funkcjonuje w środowisku polonijnym.
50. Stanisław Zając
Proboszcz parafii Świętej Jadwigi w Dębicy (1969-1973).
Żył w latach 1918-1974. Pochodził ze Święcan. Ukończył seminarium w Tarnowie, święcenia kapłańskie otrzymał w 1942 r. Po wojnie skończył teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był wikarym w Książnicach, Nowym Sączu i Gorlicach. W 1958 roku został proboszczem w Borzęcinie Górnym.
Po 10 latach rozpoczął pracę w Dębicy, najpierw jako administrator, a po kilku tygodniach proboszcz parafii św. Jadwigi. To za jego czasów powstała nowa plebania i dom katechetyczny (wówczas nie nauczano już religii w szkołach). Był wicedziekanem dekanatu dębickiego oraz kanonikiem gremialnym kapituły w Tarnowie.
Zmarł 22 czerwca 1974 roku, pochowany w Dębicy.
51. Piotr Wieniawa
Proboszcz parafii w Dębicy (1470-1497).
52. Błażej Wiślicki
Proboszcz parafii w Dębicy (1569-1593).
53. Jan Frankiewicz
Proboszcz parafii w Dębicy (1608-1630).
54. Jakub Brański
Proboszcz parafii w Brzeźnicy (1660 – 1697).
55. Tadeusz Boryczko
Proboszcz parafii w Gumniskach w latach 1969-2001.
Żył w latach 1931 – 2001. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1957 roku, w Gumniskach pracował od 1967 roku, przez pierwsze dwa lata jako wikary. Wiele czasu poświęcił na przywrócenie i kultywowanie pamięci o Armii Krajowej, w której walczyło wielu mieszkańców parafii.
56. Piotr Karwat
Proboszcz parafii w Brzeźnicy od 1994 -2016.
Urodzony w 1954 roku, święcenia kapłańskie 1979. Wicenotariusz dekanatu Pustków-Osiedle, kanonik RM. Doprowadził m.in. do budowy Pomnika Niepodległości na cmentarzu w Brzeźnicy.
57. Wojciech Kaśluga
Proboszcz parafii w Zawadzie (1791-1802).
Wikary w Pilźnie, potem w Dębicy. W 1791 roku został pierwszym proboszczem utworzonej wówczas parafii w Zawadzie. Był nim prawdopodobnie do śmierci w 1802 roku.
58. Kazimierz Gołas
Proboszcz parafii w Pustyni w latach 1991 – 2019.
Święcenia kapłańskie 1973. Notariusz dekanatu Dębica – Wschód, dekanalny duszpasterz małżeństw i rodzin, dekanalny duszpasterz trzeźwości, kanonik RM.
59. Władysław Jankowski
Kapłan katecheta, święcenia otrzymał w 1937 roku.
Żył w latach 1913-1970. W 1943 roku został katechetą szkół podstawowych w Dębicy i wtedy z miastem związał się już na całe życie. Potem uczył religii zarówno w podstawówkach, jak też w Gimnazjum. Zmarł nagle w maju 1970 roku, pochowany na cmentarzu w Dębicy.
60. Tadeusz Dłubacz
Proboszcz parafii Matki Bożej Anielskiej w Dębicy w latach 1988-1991, dziekan dekanatu Dębica – Zachód (1988-1991).
Żył w latach 1946-1999. Pochodził z Moszczenicy Niżnej. Po ukończeniu seminarium w Tarnowie i święceniach kapłańskich (1971) był wikarym w Uściu Solnym, Nowym Sączu i Dębnie. W 1981 r. został proboszczem parafii w Sufczynie, a w 1988 r. proboszczem parafii MBA w Dębicy. Po transformacji ustrojowej rozpoczął budowę kościoła Ducha Świętego; zanim odszedł z parafii postawił jego fundamenty.
W 1991 roku przeszedł do utworzonego wówczas ordynariatu polowego Wojska Polskiego. Szybko awansował, w 1992 roku został proboszczem katedry polowej WP i dziekanem dekanatu garnizonowego Warszawa. Otrzymał stopień pułkownika. W 1995 roku został kapelanem prezydenta RP i pełnił tę funkcję do śmierci w 1999 roku. Pochowany na cmentarzu w Starym Sączu.
61. Mieczysław Antos
Proboszcz parafii w Chotowej (1967-1977).
Żył w latach 1921-1983. W Chotowej przez trzy lata był też wikarym; święcenia kapłańskie otrzymał w 1953 roku. Ożywił, zapomniany wcześniej kult Matki Bożej Chotowskiej, odbudował grotę u podnóża ówczesnej kaplicy.
Po wyjeździe z Chotowej był proboszczem parafii w Wojakowej.
62. Józef Midura
Wikary parafii w Zawadzie w latach 1932-1934. Autor wydanej w 1935 roku w Krakowie książki – Dzieje cudownego obrazu Matki Boskiej Zawadzkiej.
Żył w latach 1905-1974. Po odejściu z Zawady był też wikarym w Jodłowej oraz proboszczem w Pilźnie (1946-1961) i Zaborowie. Absolwent seminarium w Tarnowie; święcenia kapłańskie 1930.
63. Michał Garbiński
Proboszcz parafii w Brzeźnicy (1852–1887).
64. Ignacy Wadowski
Proboszcz parafii w Zasowie (1785-1830).
65. Karol Dudzik
Proboszcz parafii w Zawadzie (1878-1903).
66. Jan Modliszewski
Proboszcz parafii w Brzeźnicy (1822–1851).
67. Michał Młodecki
Proboszcz parafii św. Jadwigi w Dębicy (1689-1705).
68. Wojciech Olszowski
Proboszcz parafii św. Jadwigi w Dębicy (1705-1720).
69. Krzysztof Pietras
Proboszcz parafii w Zasowie (1991-2022).
Urodzony w 1952 roku. Święcenia kapłańskie 1977. Wicedziekan dekanatu Radomyśl Wielki, kanonik RM. Pracował jako wikary w Tarnowie, Brzesku oraz w Zasowie, gdzie zaangażowany był w budowę dojazdowego kościoła w Dąbiu. Przez 9 miesięcy był proboszczem w Łomnicy.
70. Jacek Miszczak
W latach 2000-2008 wikary parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy, dyrektor Festiwalu Polonia Semper Fidelis. Organizator festynów parafialnych i koncertów, m.in. Nieszporów Ludźmierskich. Kanonik.
Od 2008 roku dyrektor diecezjalnego Radia RDN Małopolska, potem m.in. proboszcz parafii w Łącku. Pochodzi z Pustkowa, urodzony w 1967 roku. Święcenia kapłańskie 1992.
71. Franciszek Szenderowski
Proboszcz parafii w Brzeźnicy (1708–1736).
72. Wawrzyniec Szembrowski
Proboszcz parafii w Brzeźnicy (1736–1763).
73. Marcin Strzegocki
Proboszcz parafii w Dębicy (1593-1608).
74. Kilian Latoszyński
Proboszcz parafii w Dębicy (1631-1645).
75. Mikołaj z Królowic
Proboszcz parafii w Dębicy (1451-1469).
76. Aleksander Stroiński
Proboszcz parafii w Dębicy (1566-1569).
77. Tomasz Turza
Proboszcz parafii w Zasowie (1876-1903).
78. Michał Czernecki
Proboszcz parafii w Brzeźnicy (1820–1822) i w Zawadzie (1822-1830).
Żył w latach 1785-1830. Kapłan, święcenia otrzymał w 1810 r. Jako wikary i administrator pracował m.in. w Łękach Górnych, Lubzinie, Zawadzie, Pilźnie, Gumniskach i Brzeźnicy.
79. Stanisław Nowakowski
Proboszcz parafii w Czarnej (1945-1969).
Żył w latach 1905-1978. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1930 r., był wikarym m.in. w Borowej, Zwierniku i Jodłowej. Odbudował kościół i budynki plebańskie w Czarnej. Zrezygnował z probostwa ze względu na stan zdrowia.
80. Jan Mika
Proboszcz parafii w Brzeźnicy (1914–1923).
Żył w latach 1867-1923. Święcenia kapłańskie 1896. Jako wikary pracował m.in. w Zaborowie, Tuchowie, Ryglicach i od 1907 do 1914 r. w Zasowie. W Brzeźnicy zasłynął ze zwykłego zbratania się ze służbą, z którą wspólnie jadał w kuchni, co w owym czasie było czymś zupełnie niezwykłym w życiu plebani.
81. Franciszek Tomczyk
Proboszcz parafii w Górze Motycznej od 1980 do 1992.
Urodzony w 1931 roku. W latach 1967-1980 wikariusz eksponowany w Górze Motycznej, w 1980 r. po utworzeniu parafii został jej pierwszym proboszczem. Święcenia kapłańskie 1956 r.
Jako gimnazjalista prowadził Sodalicję Mariańską w Mielcu. Tę działalność kontynuował w seminarium. Koledzy nazywali go wtedy Franciszkiem od Matki Boskiej. Swoją kapłańską posługę pełnił w Ptaszkowej i w Ciężkowicach. Po odejściu z Góry Motycznej został proboszczem w Zalasowej. Kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej w Bochni. Zmarł w 2020 r.
82. Maria Światłowska
W latach 1995–2007 przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Dębickich.
Absolwentka filologii klasycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1968). Od 1971 roku sekretarka generalna zgromadzenia, od 1983 radna generalna i mistrzyni nowicjatu.
Za jej kadencji siostry odzyskały budynek przy ul. Krakowskiej, co pozwoliło na przywrócenie do życia i prowadzenie ochronki (przedszkola).
83. Joela Piłat
Matka generalna Sióstr Służebniczek Dębickich od 1950 do 1959 roku. Kierowała zakonem w najtrudniejszych dla niego czasach, gdy siostry utraciły prawo prowadzenia ochronki, potem posługiwania w szpitalu, wreszcie odebrano im dom generalny i zmuszono do przeprowadzki do budynku przy obecnej ul. Bojanowskiego.
84. Andrzej Jedynak
Proboszcz parafii w Chotowej (1983-1998). Autor mini przewodnika: Parafia wśród lasów. Urodzony w 1946, zmarł w 2022 roku.
85. Józef Książek
Od 2004 roku proboszcz parafii w Zawadzie i kustosz maryjnego sanktuarium. Święcenia kapłańskie 1987. Dekanalny duszpasterz nauczycieli i wychowawców (Dębica-Wschód).
86. Bogusław Czech
Proboszcz parafii w Straszęcinie od 2003 roku.
Urodzony w 1962 r. Święcenia kapłańskie 1987; był wikarym m.in. w parafii św. Jadwigi w Dębicy. Kapelan Szpitala Psychiatrycznego.
87. Władysław Grzesik
Proboszcz parafii w Zasowie (1964-1983).
Żył w latach 1913-1985. Absolwent seminarium w Tarnowie, święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1937. Przed pracą w Zasowie był m.in. proboszczem parafii w Grywałdzie i wicedziekanem dekanatu Krynica.
Po przejściu na emeryturę, rezydował do śmierci w Zasowie.
88. Sebastian z Mielca
Proboszcz parafii w Brzeźnicy (1569–1589).
89. Michał Gniewek
Proboszcz parafii w Gumniskach (1945-1969).
90. Wojciech Jeż
Proboszcz parafii w Brzeźnicy (1598 – 1616).
91. Antoni Grzynowicz
Proboszcz parafii w Zasowie (1850-1872).
92. Stanisław Pajor
Proboszcz parafii w Brzeźnicy (1898 – 1914).
93. Jan Chajec
Proboszcz parafii w Żyrakowie (1977-2008).
94. Roman Woźny
Proboszcz parafii w Pustkowie-Osiedlu od 2003 r.
Święcenia kapłańskie 1986. Wicedziekan dekanatu Pustków-Osiedle, asystent dekanalny Akcji Katolickiej. Kanonik.
95. Ludwik Nadolski
Proboszcz parafii w Gumniskach (1822-1841).
Żył w latach 1788-1841. Święcenia kapłańskie – 1812. Był wikarym w Tarnowie. Zmarł w Gumniskach, pochowany na cmentarzu parafialnym w tej wsi.
96. Leon Pyzikiewicz
Proboszcz parafii w Nagoszynie (1927-1942).
Żył w latach 1889-1942. Absolwent gimnazjum w Dębicy i seminarium w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1913 r. Był wicedziekanem dekanatu Radomyśl.
97. Jan Krupa
Proboszcz parafii Matki Bożej Anielskiej w Dębicy i dziekan dekanatu Dębica – Zachód od 2009 r. Święcenia kapłańskie 1983.
98. Ignacy Okoński
Proboszcz parafii w Zawadzie (1830-1836).
Żył w latach 1803-1836. Od 1827 do 1829 był wikarym w Dębicy. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1827 roku.
99. Kazimierz Fąfara
Proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy-Latoszynie od 2006 do 2015 roku.
Zastępca diecezjalnego duszpasterza policji, notariusz dekanatu Dębica-Zachód, wizytator dekanalny szkół, dekanalny duszpasterz małżeństw i rodzin, asystent Akcji Katolickiej.
Święcenia kapłańskie 1984. Doktor nauk teologicznych.
100. Edward Majca
Proboszcz parafii w Stasiówce (1999-2006).
Urodzony w 1958 r. Pochodzi z Żeleźnikowej Małej, święcenia kapłańskie przyjął w 1984 r. Był wikarym w Lipnicy Murowanej, zaś w latach 1989-1994 parafii Matki Bożej Anielskiej w Dębicy. Potem pracował w Borkach koło Szczucina i Królowej Górnej. Od 2006 r. proboszcz parafii w Łukowicy i dziekan dekanatu Łącko.
101. Marcin Karczowski
Proboszcz parafii św. Jadwigi w Dębicy (1681-1689).
102. Edward Nylec
Proboszcz parafii w Straszęcinie (1990-2003).
103. Jan Michalik
Proboszcz parafii w Podgrodziu od 1995 do 2015 roku. Święcenia kapłańskie 1969. Kanonik RM.
104. Stanisław Kurczab
Proboszcz parafii w Nagoszynie (1969-1993). Święcenia kapłańskie 1951.
105. Mieczysław Jakóbczyk
Proboszcz parafii w Nagawczynie od 1998. Święcenia kapłańskie 1982. Dekanalny referent misyjny (Dębica Wschód), kanonik EC.
106. Stanisław Łącz
Od 1998 roku proboszcz parafii w Paszczynie. Święcenia kapłańskie 1980. Dekanalny duszpasterz nauczycieli i wychowawców (Pustków-Osiedle).
107. Romuald Wojna
Proboszcz parafii w Żyrakowie (1959-1977).
108. Adam Kazanowski
W latach 1923-1929 wikary parafii w Dębicy i katecheta szkoły męskiej. Od 1929 do 1945 roku kapelan sióstr służebniczek.
Żył w latach 1887-1945. Pochodził z Pilzna, absolwent seminarium w Tarnowie (święcenia kapłańskie 1910).
109. Agnieszka Skrzypek
Służebniczka dębicka, badająca dzieje m.in. swojego zgromadzenia. Autorka monograficznego opracowania Służebniczki Dębickie w diecezji tarnowskiej w latach 1891-1898, wydanego w ramach Biblioteka Gryfów Dębickich w 2016 roku oraz licznych artykułów, m.in. w Rocznikach dębickich.
110. Stanisław Szablowski
Pierwszy katecheta gimnazjum w Dębicy (1900-1902) i wikary parafii w Dębicy.
Po pracy jako wikary w Krynicy i Muszynie, został proboszczem w Dobrkowie, gdzie pracował do śmierci w latach 1909-1915.
111. Bazyli Lorenst
Proboszcz parafii w Brzeźnicy (1793–1808).
112. Franciszek Galarowski
Proboszcz parafii w Zasowie (1830-1850).
113. Piotr Grzanka
Od 2015 roku proboszcz parafii w Dębicy-Latoszynie. W tym czasie parafia stała się prawdziwym centrum kulturalnym Dębicy, a jej wizytówką jest m.in. kapela Iskierczanie. Organizator przeglądu piosenki religijnej Ad Sanitatem.
114. Czesław Frączek
Proboszcz parafii w Gumniskach od 2001 do 2020 roku. Święcenia kapłańskie 1975. Kanonik RM.
115. Stanisław Janusz
Proboszcz parafii w Czarnej od 2004 do 2022 roku. Budowniczy kaplicy w Jaźwinach.
Urodzony w 1952 r. Święcenia kapłańskie 1977. Dekanalny referent misyjny (Dębica Zachód), kanonik RM. W latach 1990-2004 proboszcz parafii MBNP w Krzeczowie.
116. Kazimierz Talarek
Od 2012 roku proboszcz parafii w Nagoszynie.
Święcenia kapłańskie 1989. Doktor habilitowany teologii w zakresie historii Kościoła, członek Diecezjalnej Komisji Historycznej, wicedziekan dekanatu Pustków-Osiedle. Kanonik.
117. Joachim Zaporski
Proboszcz parafii w Dębicy (1558-1566).
118. Michał Kosacz
Proboszcz parafii w Brzeźnicy (1767–1780).
119. Józef Hereśniak
Proboszcz parafii w Brzeźnicy (1975–1987).
120. Józef Koterbski
Proboszcz parafii w Brzeźnicy (1923–1934).
121. Andrzej Oszczędłowicz
Proboszcz parafii w Brzeźnicy (1697–1708).
122. Antoni Dunin – Karwicki
Proboszcz parafii św. Jadwigi w Dębicy (1759-1765).
123. Tomasz Wroniewski
Proboszcz parafii w Brzeźnicy (1888–1898).
124. Stanisław Górski
Proboszcz parafii w Straszęcinie (1980-1990).
125. Feliks Hendzich
Proboszcz parafii w Brzeźnicy (1589–1598).
126. Łukasz Domański
Proboszcz parafii w Brzeźnicy (1784–1793).
127. Andrzej Cilewicz
Proboszcz parafii w Gumniskach (1810-1821).
128. Ryszard Rutkowski
Proboszcz parafii w Górze Motycznej (1992-2003).
Urodzony w 1953 r. Pochodzi z Chorzelowa. Święcenia kapłańskie przyjął w 1978 r. Od 1992 do 2003 r. proboszcz parafii w Górze Motycznej. Od 2003 roku proboszcz w Głębokiem i wicedziekan dekanatu Piwniczna.
129. Aleksander Wolski
W latach 1888-1894 wikary parafii w Dębicy i kapelan sióstr służebniczek.
W latach 1896-1902 rezydował u brata Eugeniusza, który był proboszczem w Dębicy. Żył w latach 1865-1934.
130. Stanisław Lis
W latach 1974-1982 proboszcz parafii w Starej Jastrząbce.
Żył w latach 1935-1982. Święcenia kapłańskie – 1960. Pracował jako wikary m.in. w Łękach Górnych i Starej Jastrząbce.
131. Stanisław Lipnicki
Proboszcz parafii w Dębicy po roku 1497 r.
132. Jan z Bolesławia
Proboszcz parafii w Dębicy do roku 1524.
133. Aleksander Nicola
Proboszcz parafii w Dębicy po roku 1524.
134. Stanisław z Ropczyc
Proboszcz parafii w Dębicy (po roku 1538).
135. Józef Romer
Proboszcz parafii św. Jadwigi w Dębicy do roku 1759.
136. Andrzej Tokarczyk
Proboszcz parafii w Nagoszynie (1993-2008).
137. Edward Mucha
Proboszcz parafii w Stasiówce (1971-1999).
138. Józef Janas
Proboszcz parafii w Wiewiórce (1999-2022). Święcenia kapłańskie 1977.
139. Tadeusz Kalicki
Proboszcz parafii w Brzeźnicy (1987 – 1994).
140. Błażej Potoczek
Proboszcz parafii w Nagoszynie (1906-1919).
141. Szczepan Kasiński
Proboszcz parafii w Zasowie (1983-1991).
142. Tomasz Zagólski
Proboszcz parafii w Żyrakowie (1948-1959).
143. Stanisław Adamczyk
Przez trzy lata (1923–1926) był wikarym parafii św. Jadwigi w Dębicy.
Żył w latach 1900-1971. Doktor Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, potem jego profesor. Wykładał w Instytucie Teologicznym w Tarnowie. Od 1946 roku profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, specjalizował się w metafizyce i teorii poznania. Od 1948 roku profesor zwyczajny. W 1966 roku został członkiem Sekcji Filozoficznej Papieskiej Akademii św. Tomasza, rok wcześniej otrzymał tytuł prałata domowego Ojca Świętego.
144. Józef Pawłowski
Proboszcz parafii w Zawadzie (1816-1820).
145. Stanisław Mucha
Proboszcz parafii w Korzeniowie (1984–2002).
146. Jan Zieliński
Proboszcz parafii w Czarnej (1969-1974).
Żył w latach 1928-2009. Pochodził z Nowego Sącza. Absolwent Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie; święcenia kapłańskie w 1955 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach: Cmolas, Tarnów (św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej) oraz Rzezawa.
W latach 1964-1969 proboszcz parafii Powroźnik, po odejściu z Czarnej był proboszczem w Zawadzie koło Nowego Sącza. Kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu.
147. Stefan Jaworski
Od 1942 roku administrator, później proboszcz parafii w Jastrząbce Starej. W latach 1933-1934 wikary parafii w Dębicy.
148. Andrzej Mikulski
Proboszcz parafii w Chotowej (1998-2006).
149. Jan Zieliński
Proboszcz parafii w Brzeźnicy (1763–1767).
150. Szymon Kolasiński
Proboszcz parafii w Brzeźnicy (1780–1784).
Ryszard Pajura
Przy sporządzeniu listy korzystałem m.in. z informacji zawartych w książce ks. Adama Nowaka: Słownik Biograficzny Kapłanów Diecezji Tarnowskiej 1786 – 1985, w zbiorze prof. Józefa Wyrobka – Ważniejsze dokumenty do historii miasta Dębicy oraz informacji Muzeum Regionalnego z Dębicy.
Podpis pod fot
Od lewej, ks. Józef Wątroba, ks. Józef Dobosz, ks. Stanisław Fiołek, ks. Ryszard Piasecki, ks. Józef Leśniowski.
Fot. Janusz Grajcar/archiwum OL